Kompresory

Kompresory Schmith – źródło sprężonego powietrza

Kompresory to wszechstronne urządzenia przeznaczone do sprężania i magazynowania powietrza. Sprężarki stosuje się w wielu dziedzinach, w przemyśle, rzemiośle, lakiernictwie, wulkanizacji, pracach z różnego rodzaju akcesoriami pneumatycznymi a także w pracach warsztatowych i domowych. Kompresory pobierają powietrze z otoczenia, sprężają je do wymaganego ciśnienia i magazynują je w zbiorniku, skąd może być pobierane i używane do przedmuchiwania lub zasilania różnorodnych narzędzi.

Sprężarki tłokowe zbudowane z kilku kluczowych elementów, takich jak agregat sprężający – który odpowiada za sprężanie powietrza. Może być to model tłokowy, w kompresorach tłokowych lub śrubowy w kompresorach śrubowych. Silnik – odpowiada za napędzania agregatu sprężającego, może być silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Zbiornik ciśnieniowy – odpowiada za magazynowanie sprężonego powietrza, w zależności od modelu może mieć pojemność od kilku do kilkuset litrów. Rozmiar zbiorniki wpływa na stabilność i długość czasu pracy. Ponadto, zbiornik wyposażony jest zawsze w manometr, który wskazuje aktualne ciśnienie w nim panujące. Układ sterowania – czyli presostat, odpowiadający za automatyczne załączanie i wyłączanie silniki w zależności od ciśnienia panującego w zbiorniku. Dodatkowo, sprężarki wyposażone są w zawory zwrotne, zapobiegające cofaniu się sprężonego powietrza oraz filtry, oczyszczające zasysane powietrze z zanieczyszczeń. Przyłącza i zawory – umożliwiają podłączenie narzędzi pneumatycznych i pistoletów do pompowania, a także regulują przepływ sprężonego powietrza. Kompresory olejowe dodatkowo wyposażone są w układ smarowania, który odpowiada za smarowanie ruchomych części agregatu sprężającego, zmniejszając tym samym tarcie i odprowadzając nadmierne ciepło.

kompresor, kompresory, kompresor/y olejowy/e, sprężarki tłokowe olejowe, kompresory tłokowe olejowe

Zastosowania kompresorów

Kompresory stosowane są w bardzo wielu branżach, ze względu na swoją uniwersalność. Najpopularniejsze ich zastosowania to:

  • Przemysł – zasilanie narzędzi pneumatycznych takich jak wiertarki, szlifierki czy klucze udarowe, a także do lakierowania, piaskowania czy sterowania urządzeniami pneumatycznymi.
  • Warsztaty samochodowe i wulkanizacje – pompowanie opon, obsługa podnośników hydraulicznych a także przedmuchiwanie różnych elementów.
  • Budownictwo – zasilanie sztyfciarek pneumatycznych, pistoletów do gwoździ, zszywaczy oraz agregatów malarskich i tynkarskich.
  • Malarstwo – natryskowe malowanie ścian, ogrodzeń i innych powierzchni.
  • Rolnictwo – zasilanie opryskiwaczy oraz różnego rodzaju systemów nawadniania.
  • Zastosowania warsztatowe – do różnego rodzaju przedmuchiwania, pompowania opon, materacy, piłem a także prac związanych z czyszczeniem różnych powierzchni.

Rodzaje sprężarek i ich charakterystyka

Ze względu na mnogość zastosowań, dostępne są różne rodzaje kompresorów, dostosowane do specyficznych wymagań różnych środowisk pracy. Wyróżnia się następujące rodzaje sprężarek:

  • Kompresor tłokowy – charakteryzuje się prostą konstrukcją, przez działania na zasadzie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka, umieszczonego w cylindrze, który odpowiada za zasysanie i sprężanie powietrza a także za wtłaczanie go do zbiornika. Kompresory tłokowe mogą być olejowe lub bezolejowe

Różnorodność zastosowań kompresorów wymusiła powstanie różnych ich typów, dostosowanych do specyficznych wymagań pod względem wydajności, ciśnienia roboczego, mobilności i innych parametrów. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • Kompresory tłokowe - są to jedne z najczęściej spotykanych typów kompresorów, charakteryzujące się prostą konstrukcją i stosunkowo niską ceną. Działają na zasadzie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka w cylindrze, który zasysa powietrze, spręża je i tłoczy do zbiornika. Kompresory tłokowe mogą być olejowe – które charakteryzują się dłuższą żywotnością, ale wymagają regularnej wymiany oleju oraz bezolejowe – często lżejsze, mniejsze i bardziej mobilne, nie wymagające dodatkowego smarowania.
  • Kompresor śrubowy – wykorzystują zazębiające się wirniki do sprężania powietrza. Charakteryzują się wysoką wydajnością, cichą pracą oraz niskim prawdopodobieństwem przegrzania się. Kompresory śrubowe najczęściej są olejowe, ponieważ wymagają mocnego smarowania i chłodzenia.
  • Kompresor łopatkowy – inaczej kompresor rotacyjny, wykorzystuje obracający się wirnik, który zmniejsza objętość powietrza i spręża je. Kompresory łopatkowe to niewielkie, kompaktowe i ciche rodzaje, stosowane najczęściej w systemach klimatyzacji i systemach chłodniczych.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor?

Wybierając kompresor do określonego typu prac, bardzo ważne jest dobranie go po wartościach poszczególnych parametrów, które odpowiadają za ciśnienie oraz ilość sprężonego powietrza. Cechy sprężarek na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu to:

  • Wydajność – czyli przepływ powietrza, wyrażany w litrach na minutę lub metrach sześciennych na godzinę. Definiuje, jaką ilość sprężonego powietrza kompresor dostarczy w określonym czasie. Jest to parametr niezwykle istotny, w przypadku gdy kompresor służy do zasilania różnego rodzaju urządzeń i narzędzi pneumatycznych. Niska wydajność powoduje spadek ciśnienia kompresora a tym samym zatrzymuje pracę podłączonych do niego narzędzi.
  • Ciśnienie robocze – wyrażane w barach lub megapaskalach, określa ciśnienie, które kompresor jest w stanie wytworzyć.
  • Pojemność zbiornika – mierzona w litrach, wpływa na ilość sprężonego powietrza, którą sprężarka jest w stanie zmagazynować. Im większy jest zbiornik, tym rzadziej kompresor będzie się załączał aby uzupełnić w nim powietrze.
  • Moc silnika – wyrażona w kilowatach i koniach mechanicznych, określa moc silnika, który napędza agregat sprężający. Im moc jest wyższa tym kompresor jest wydajniejszy i jest w stanie szybciej napełnić zbiornik.
  • Poziom generowanego hałasu – mierzony w decybelach, definiuje ilość generowanego przez kompresor hałasu. Kompresory śrubowe i spiralne są zazwyczaj cichsze od tłokowych modeli.

Sprężarki Schmith – wydajne urządzenia do sprężania powietrza

Nasze kompresory to mocne i wydajne urządzenia, stosowane w amatorskich i profesjonalnych pracach – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania i funkcjonalnością.

Postaw na kompresory Schmith! Zapraszamy do zakupów!

GW-AIR100
2.143,28 
Dostępność: > 50 szt.
Moc silnika2,2 kW, 3 KM Ciśnienie maksymalne12 bar Pojemność zbiornika powietrza100 l
Filtry produktów
Typ
Moc silnika
Ciśnienie maksymalne
Pojemność zbiornika powietrza
Wydajność
Napięcie
Głośność
Cena

 – 

  • 1742
  • 1743