Tarniki do styropianu Schmith – idealne do styropianu
Tarniki do styropianu to niezbędne narzędzia dla osób, zajmujących się dociepleniami budynków, remontami i innymi pracami związanymi z obróbką styropianu. Tarki służą do precyzyjnego kształtowania, wyrównywania, szlifowania i całościowej obróbki płyt styropianowych. Tarcie styropianu jest kluczowym procesem, który zapewnia prawidłowe przygotowania podłoża pod siatkę i tynk, co bezpośrednio przekłada się na trwałość wykonanej pracy.
Zdzieraki do styropianu, nazywane również pacami, to narzędzia ręczne, zaprojektowane do efektywnej obróbki płyt styropianowych. Stosuje się je głównie do usuwania nadmiaru materiału, wyrównywania nierówności oraz dokładnego kształtowania płyt. Praca przy pomocy tarników, pozwala uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię, niezbędną do nakładania warstw kleju, siatki czy tynku.
Budowa tarnika do styropianu
Wszystkie tarniki do styropianów składają się z tych samych elementów, którymi są:
- Płyta robocza – wykonana z wytrzymałego, odpornego na odkształcenia metalu, takiego jak stal nierdzewna lub aluminium. Płyta tarnika jest perforowana, wyposażona w otwory które otaczają ostre zęby, służące do efektywnego ścierania styropianu. Zęby tarnika zaprojektowane są w taki sposób, aby usuwały nadmiar materiału, bez kruszenia go, natomiast otwory wewnątrz nich, służą do odprowadzania urobku, który mógłby zatkać powierzchnię roboczą i uniemożliwić skuteczną obróbkę.
- Uchwyt tarnika – większość zdzieraków wyposażona jest w ergonomiczny uchwyt, przymocowany jednostronnie lub obustronnie do płyty roboczej. Rękojeści wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, tworzywa powleczonego gumą lub z drewna. Dla utrzymania wysokiego komfortu podczas pracy, często pokryte są dodatkową warstwą antypoślizgową.
- Dodatkowe wzmocnienia – profesjonalne zdzieraki do styropianu posiadają wzmocnienia w postaci żebrowania lub profilowania, umieszczone na górze płyty roboczej. Wzmocnienie umożliwia intensywne i długotrwałe użytkowania narzędzia, bez ryzyka jego przedwczesnego zniszczenia.
Gdzie, kiedy i w jakim celu stosuje się zdzieraki?
Tarniki stosuje się wszędzie tam, gdzie występuje styropian i zachodzi potrzeba jego obróbki. Najczęściej są to prace związane z:
- Ocieplanie elewacji – służą do usuwania nierówności z płyt styropianowych, powstałych po ich przyklejeniu do ścian. Tarniki pozwalają idealnie wyrównać powierzchnię przyklejonych płyt, tworząc gładką płaszczyznę pod przyklejenie kolejnych warstw zbrojących i finalne tynkowanie. Zdzieraki stosowane są również do niwelowania uskoków powstających na łączeniach płyt.
- Przygotowanie podłoża – tarniki stosowane są często do matowienia powierzchni styropianowych przed nałożeniem na nie kleju, w celu poprawienie przyczepności.
Rodzaje zdzieraków do styropianu
Zdzieraki do styropianu różnią się względem siebie kształtem, konstrukcją oraz rodzajem zastosowanej płyty roboczej. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów, takich jak:
- Tarnik prosty – znany również jaki tarnik płaski lub tarnik uniwersalny, cechuje się płaską, prostokątną płytą roboczą i jednym lub dwoma uchwytami. Stosowane są do wyrównywania dużych, płaskich powierzchni styropianu, dzięki czemu występują w szerokiej gamie rozmiarów, od 250 do 600 mm długości obszaru roboczego.
- Tarnik kątowy – czy też tarnik narożny, jest zaprojektowany do obróbki narożników zewnętrznych i wewnętrznych. Posiadają płytę roboczą zagiętą pod kątem prostym, która pozwala na jednoczesną obróbkę dwóch płaszczyzn narożnych, umożliwiając tym samym uzyskanie idealnej linii.
- Tarnik do rowkowania – nazywany też tarnikiem do boniowania, służy do tworzenia rowków na powierzchni elewacji styropianowej. Posiadają płytę roboczą, specjalnie profilowaną lub wyposażoną w ostrza, służące do precyzyjnego wycinania powtarzalnego wzoru.
- Tarnik z wymienną płytką – profesjonalne tarniki posiadają często system wymiennej płyty roboczej, pozwalający na stosowanie jednego zdzieraka do różnych zadań.
Na co zwracać uwagę, wybierając tarnik do płyt styropianowych?
Wybierając tarnik do styropianu, warto zwrócić uwagę na jego parametry i cechy, definiujące efektywność i jakość wykonanej pracy. Właściwości zdzieraków na które należy zwrócić uwagę to:7
- Materiał płyty roboczej – wysokiej jakości tarnik do styropianu powinien mieć płytę roboczą wykonaną ze stali nierdzewnej lub aluminium i dodatkowa wzmocnioną żebrowaniem.
- Kształt zębów – zęby tarnika mogą być ostre, szpiczaste, proste, frezowane lub profilowane. Kształt zębów wpływa na agresywność tarnika oraz wykończenie obrabianej powierzchni.
- Gęstość zębów – gęstość rozmieszczenia zębów wpływa na gładkość powierzchni. Im są one gęściejsze i drobniejsze, tym powierzchnia jest gładsza.
- Otwory przelotowe – otwory na płycie roboczej odpowiadają za odprowadzania ścieranego materiału, zapobiegając zatykaniu się powierzchni roboczej.
- Rodzaj uchwytu – pojedynczy uchwyt zapewnia równomierny nacisk na powierzchnię roboczą, natomiast dwa uchwyty pozwalają na precyzyjne prowadzenie tarnika i równomierny rozkład siły.
Zdzieraki do styropianu Schmith – niezastąpione przy pracach ociepleniowych
Nasze tarniki do płyt styropianowych to solidne i trwałe narzędzia, przeznaczone do prac ociepleniowych i elewacyjnych – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty charakteryzowały się najwyższą jakością i zapewniały najlepsze efekty pracy.
Postaw na tarniki Schmith! Zapraszamy do zakupów!