Środki czystości Schmith – do utrzymania czystości i higieny
Środki czystości to szeroka grupa produktów, która zawiera w sobie preparaty codziennego użytku oraz uniwersalne płyny, służące do utrzymania czystości w domu, biurze i przestrzeni przemysłowej. Stosowanie podstawowych środków czystości i higienie w zakładzie pracy wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.
Różnego rodzaju środki czystości BHP, to mieszaniny substancji, które mają za zadanie, usuwanie różnego typu zanieczyszczeń z różnorodnych powierzchni, przedmiotów czy części ciała. W zależności od typu zabrudzenia i rodzaju zabrudzonej powierzchni, środki można podzielić na te o działaniu rozpuszczającym brud, emulgującym go, czy też na środki które eliminują tłuszcze, osady mineralne lub inne, niepożądane zabrudzenie.
Środki czystości BHP to podstawa utrzymania zdrowego i bezpiecznego stanowiska pracy. Preparaty czyszczące nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również dezynfekują powierzchnie oraz eliminują bakterie i grzyby, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ich. Poza środkami czystości, warto również korzystać ze środków ochrony BHP, takich jak rękawice ochronne, ochrona wzroku czy maski przeciwpyłowe.
Rodzaje środków czystości
Preparaty do czyszczenia i utrzymania higieny, można podzielić ze względu na ich przeznaczenie, formę oraz skład. Ze względu na przeznaczenie, środki czystości można podzielić na:
- Środki do czyszczenia powierzchni – to określenie uniwersalnych płynów i preparatów czyszczących, przeznaczonych do usuwanie zabrudzeń z takich powierzchni jak meble, podłogi czy okna, a także środki do czyszczenia łazienki czy kuchni.
- Płyny do mycia naczyń – preparaty usuwające tłuszcze, pozostałe na sztućcach i naczyniach po przygotowanych i spożytych posiłkach.
- Środki higieny osobistej – czyli różne rodzaju żele i pasty do mycia mocno zabrudzonych rąk, a także mydła w płynie.
- Preparaty o działaniu specjalistycznym – czyli środki przeznaczone do czyszczenia określonych zabrudzeń, takich jak osad kamienny, ślady korozji, pleśń czy oleiste i tłuste zabrudzenia przemysłowe. Środki tego rodzaju często są określane jako chemia motoryzacyjna.
- Środki do dezynfekcji – preparaty dezynfekujące to płyny i żele o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym oraz grzybobójczym. Stosuje się je przede wszystkim w szpitalach, przychodniach, punktach gastronomicznych oraz w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi.
W zależności od typu środka czyszczącego, może on mieć różne formy, takie jak – płyn, proszek, żel, pasta, pianka czy rozpuszczalne tabletki. Forma uzależniona jest nie tylko od rodzaju środka, ale również substancji odpowiedzialnej za usuwanie zabrudzeń, którą są środki takie jak:
- Alkaliczne środki czyszczące – przeznaczone są do usuwania tłuszczów, tłustych zabrudzeń i zabrudzeń organicznych.
- Kwasowe środki czyszczące – stosuje się je w celu usunięcia osadów mineralnych, osadów kamiennych oraz osadów korozyjnych i rdzy.
- Neutralne środki czyszczące – przystosowane są do usuwania zabrudzeń z delikatnych powierzchni i stosuje się je do codziennej pielęgnacji i czyszczenia.
- Środki czyszczące na bazie rozpuszczalników – stosowane są do usuwania ciężkich i trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak farby i smary.
- Enzymatyczne środki czyszczące – wykorzystywane są najczęściej w kuchni, gastronomii i branżach pokrewnych, związanych z żywnością. Stosuje się je do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń z białek organicznych oraz tłuszczów.
Środki czystości BHP stosowane w domach i zakładach
W domach najczęściej używa się uniwersalne środki czyszczące, przeznaczone do codziennej pielęgnacji, natomiast w zakładach pracy, stosuje się środki o wysokiej skuteczności i ukierunkowanym działaniu, do usuwania określonego typu zabrudzeń. Najczęściej stosowane środki czystości w domach i zakładach przemysłowych, to:
- Płyny do podłóg – przeznaczone do mycia różnego typu podłóg – paneli, podłóg drewnianych, posadzek czy podłóg betonowych. Są to płyny wydajne, zapewniające czystość, antystatyczność i świeży zapach.
- Płyny do naczyń – przystosowane do ręcznego mycia naczyń, usuwają tłuszcze i resztki jedzenia
- Pasty i żele do mycia rąk – skutecznie usuwają zabrudzenia dłoni, takie jak smary, oleje, czy farby, jednocześnie nie niszcząc skóry.
- Mydła w płynie – to podstawowy środek higieny, używana do codziennej higieny osobistej
- Woda demineralizowana – stosowana wraz z innymi środkami czystości, do usuwania zabrudzeń z powierzchni wrażliwych na powstawanie osadów mineralnych.
Środki czyszczące Schmith – podstawowe środki BHP
Nasze środki czystości to gwarancja utrzymania higieny zarówno w domu jak i na stanowisku pracy – w Schmith dbamy o to, aby wszystkie nasze produkty cechowały się najwyższą skutecznością i użytecznością.
Postaw na środki czystości Schmith! Zapraszamy do zakupów!