Wkrętaki Schmith – podstawowe narzędzia każdego majsterkowicza
Wkrętaki zwane również śrubokrętami to niezastąpione narzędzia w każdym domu, warsztacie i na placu budowy. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, majsterkowiczów jak i osoby, które potrzebuję tylko coś przykręcić lub odkręcić. Wkrętaki są powszechnie wykorzystywane podczas budowy, remontu, prac elektrycznych, naprawy maszyn i pojazdów czy serwisu urządzeń elektronicznych. Podobnie jak młotek czy nóż z ostrzem łamanym, dobre śrubokręty powinny znajdować się w każdej skrzynce narzędziowej.
Typy i zastosowania śrubokrętów
Dobre wkrętaki charakteryzują się wykonaniem z twardej stali, posiadaniem końcówki magnetycznej oraz ergonomiczną, często pokrytą gumą rękojeścią, która ułatwia chwyt i zapobiega ześlizgiwaniu się dłoni z narzędzia. Nawet w przypadku wykonywania wyłącznie przydomowych prac, nie wystarczy posiadanie tylko dwóch wkrętaków, popularnie nazywanych płaskim i krzyżowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu śrubokrętów lub małego zestawu śrubokrętów, w którym będą zawierały się podstawowe typy tych narzędzi. Odpowiednie dopasowanie wkrętaka do rodzaju śruby jest niezmiernie ważne, ponieważ pozwala na łatwe jej dokręcanie i odkręcanie oraz zapobiega uszkodzeniu łba wkrętu. Z tego względu, wyróżnia się kilka rodzajów śrubokrętów, przystosowanych do konkretnych rodzajów śrub:
- Wkrętaki płaski – zakończone płaską końcówką, ukształtowaną na wzór klina, są najpopularniejszymi typami śrubokrętów. Bardzo często wkrętaki płaskie są wykorzystywane również jako przyrządy do podważania różnych rzeczy.
- Wkrętaki krzyżowe PH – czyli typu Philips, to najczęściej spotykane wkrętaki krzyżowe. Grot tego rodzaju narzędzi składa się z czterech ramion, które zapewniają równomierny i mocny rozkład sił podczas wkręcania i wykręcania śrub.
- Wkrętaki krzyżowe PZ – typu Pozidriv, są zbudowane z czterech głównych ramion oraz dodatkowych czterech wypustów, umieszczonych pomiędzy ramionami. Zadaniem tego typu budowy jest minimalizacja ryzyka wypadnięcia grotu z łba śruby.
- Wkrętaki sześciokątne – znane również jak wkrętaki typu HEX lub imbusy. Posiadają kształt sześciokątnego walca. Śruby z otworami HEX są bardzo często wykorzystywane przy pracach meblowych.
- Wkrętaki TORX – oznaczone jako T. Ukształtowanie ich grotu przypomina sześcioramienną gwiazdę, dzięki czemu wkrętaki tego typu doskonale przenoszą duży moment obrotowy. Popularne TORXy są bardzo często wykorzystywane w branży motoryzacyjnej.
- Wkrętaki TORX z otworem – śrubokręty typu TR przeznaczone są do śrub zabezpieczonych specjalnym bolcem, których nie da się odkręcić przy pomocy wkrętaków typu T.
Oprócz wyżej wymienionych, najpopularniejszych rodzajów wkrętaków, istnieją jeszcze specjalistyczne wersje, przeznaczone głównie do skręcania i rozkręcania urządzeń elektrycznych. Tego typu narzędzia są najczęściej częścią dużych zestawów śrubokrętów. Najpopularniejszymi typami specjalistycznych wkrętaków są:
- Wkrętaki kwadratowe typu Robertson
- Wkrętaki trójramienne typu Tri-Wing – TW
- Wkrętaki płaskie-nacięte typu Spanner
- Wkrętaki krzyżowe nieosiowe typu Torq-Set
Rodzaje wkrętaków
Typ śrubokręta to tylko jedna z wielu cech, które definiują przeznaczenie danego narzędzia. Ze względu na swoją budowę, rozróżnić można następujące rodzaje wkrętaków:
- Wkrętaki precyzyjne – charakteryzują się znacznie mniejszymi rozmiarami łbów względem normalnych śrubokrętów. Stosowane są najczęściej przy serwisowaniu urządzeń elektronicznych, pracach zegarmistrzowskich czy podczas naprawy okularów.
- Wkrętaki izolowane – charakterystyczną cechą tych narzędzi jest czerwono-żółty kolor izolacji, które pokrywa całą powierzchnię wkrętaka oprócz jego grotu. Tego typu śrubokręty są stosowane przy pracach z wkrętami, przez które może przepływać prąd, np. podczas montażu gniazdek elektrycznych. Profesjonalne wkrętaki izolowane muszą być oznaczone atestem VDE, który gwarantuje bezpieczną pracę z napięcie wynoszącym do 1000 woltów.
- Wkrętaki uniwersalne – stosowane są wraz z bitami. Ich budowa nie odbiega niczym od budowy standardowego wkrętaka, jedyną różnicą jest gniazda na bity umieszczone w miejscu grotu, które pozwala na szybki dobór typu grotu do rodzaju wkręcanej śruby.
- Wkrętaki dynamometryczne – umożliwiają wkręcanie śrub z precyzyjnie określonym momentem obrotowym, który przeważnie znajduje się w zakresie od 1 Nm do 10 Nm.
- Pobijaki – nazywane również często wkrętakami do pobijania. Posiadają wzmocnioną budowę oraz charakterystyczne wzmocnienie na wierzchołku rękojeści, które pozwala do pobijanie młotkiem narzędzia. Wykorzystywane są do wykręcania śrub z obrobionymi łbami, które nie mogą zostać usunięte przy pomocy standardowych śrubokrętów.
- Wkrętaki z grzechotką – ich zasada działania jest taka sama jak w przypadku standardowych grzechotek. Najczęściej śrubokręty z grzechotką posiadają kompaktowy korpus, który pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach.
Śrubokręty Schmith – niezastąpione narzędzia warsztatowe
Nasze wkrętaki to niezastąpione narzędzia wykorzystywane przez profesjonalistów i majsterkowiczów – w Schmith najważniejsze dla nas jest, aby produkty które oferujemy charakteryzowały się solidnością, niezawodnością i funkcjonalnością.
Postaw na niezastąpione wkrętaki Schmith! Zapraszamy do zakupów!