Kable rozruchowe Schmith – awaryjny niezbędnik każdego kierowcy
Kable rozruchowe to niezastąpione akcesorium, które jest w stanie uratować sytuację, w przypadku rozładowania akumulatora samochodowego. Wystarczy tylko podpiąć przewody rozruchowe do rozładowanej jednostki oraz do sprawnej baterii, znajdującej się na przykład w innym pojeździe, z której pobrany zostanie prąd. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się znakomicie w jesienno-zimowej porze, gdy akumulatory odmawiają posłuszeństwa ze względu na niskie temperatury. Warto również posiadać w bagażniku awaryjne kable do odpalania samochodu, które zajmują znacznie mniej miejsca niż prostownik samochodowy z rozruchem.
Jak wybrać odpowiednie kable do rozruchu?
Poszczególne modele kabli rozruchowych różnią się od siebie nie tylko długością przewodów ale również ich typem i przekrojem. Na przekrój przewodu, inaczej niż w przypadku przedłużaczy, składa się zarówno szerokość przewodnika, jak i jego izolacji, które określają maksymalne natężenie przewodzonego prądu. Ponadto, kable do odpalania samochodu posiadają różne zaciski, zwane również szczękami, które różnią się od siebie maksymalnym rozwarciem oraz materiałem, z którego zostały wykonane.
Do odpalenia silników benzynowych o małej pojemności, wystarczą przewody o mniejszym przekroju, ponieważ ten rodzaj jednostki napędowej nie stawia wysokich oporów podczas uruchamiania. Z kolei kable rozruchowe do jednostek typu diesel oraz dużych jednostek benzynowych, muszą charakteryzować się większym przekrojem i wykonaniem z wysokiej jakości przewodników. Dzięki takiemu wykonaniu, kable gwarantują niewielki spadki mocy, nawet w przypadku modeli o kilkumetrowej długości. Odpowiedni dobór przewodów do typu silnika, gwarantuje nawet podczas ujemnych temperatur, bezproblemowe odpalenie każdego rodzaju pojazdu osobowego, dostawczego, ciężarowego, a nawet ciągników rolniczych.
Kable rozruchowe należy dobierać z uwzględnieniem kilku ważnych parametrów, którymi są:
- Przekrój przewodu – kable które posiadają przekrój wynoszący 35 mm sprawdzają się podczas uruchamiania silników benzynowych i diesli o dużej pojemności. Przewody o mniejszym przekroju, wynoszącym 25 mm lub 16 mm, są przeznaczone do awaryjnego uruchamiania aut osobowym wyposażonych w mniejsze silniki.
- Powłoka przewodu – w zależności od modelu, przewody mogą posiadać powłokę odporną na oleje, benzynę lub trudnopalną. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę zakres temperatury roboczej, do której zarówno otulina jak i sam przewodnik są przystosowane.
- Rodzaj zacisków – popularnie nazywane szczękami lub krokodylkami, zaciski kabli do akumulatora różnią się od siebie szerokością rozwarcia. Ponadto, wysokiej jakości przewody dodatkowo posiadają izolację kleszczy, która zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania.
Jak używać przewodów rozruchowych?
Przed przystąpieniem do użycia przewodów, należy sprawdzić rodzaj i pojemność akumulatorów, znajdujących się w obu pojazdach, tym z którego prąd zostanie pobrany oraz tym ładowanym. Pojemność obu baterii powinna być do siebie zbliżona, w przeciwnym wypadku, akumulator ładujący, posiadający znacznie mniejszą pojemność niż jednostka ładowana, zostanie rozładowany. Kolejnym, niezmiernie ważnym czynnikiem jest napięcie akumulatora, musi ono w oby dwóch jednostkach być takie samo, czyli wynosić 6V, 12V lub 24V.
Zastosowanie kabli rozruchowym jak bardzo proste. Na wstępie należy wyłączyć wszystkie urządzenia w pojazdach, które pobierają prąd. W następnej kolejności, trzeba zdjąć osłony z akumulatorów w obu autach i zlokalizować bieguny dodatnie tzw. plusy oraz ujemne tzw. minusy. Po wykonaniu tych kroków, można przystąpić do podpięcia przewodów rozruchowych, które odbywa się następująco:
- Podpięcie czerwonego przewodu (plusa) do bieguna dodatniego w samochodzie z którego prąd zostanie pobrany.
- Podpięcie tego samego, czerwonego kabla, do klemy dodatniej w aucie ładowanym.
- Podłączenie kabla czarnego, minusowego – musi być podłączony do klemy akumulatora w aucie użyczającym energii oraz do tzw. masy pojazdu w jednostce ładowanej, czyli do jakiegoś elementu metalowego, znajdującego się pod maską, który nie jest lakierowany, np. do mocowania silnika.
Przewody rozruchowe Schmith – obowiązkowe wyposażenie każdego auta
Nasze kable rozruchowe to akcesorium, które powinno znajdować się w podstawowym wyposażeniu każdego posiadacza samochodu – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty cechowały się wysoką funkcjonalnością, niezawodnością i trwałością. Nasz asortyment narzędzi, akcesoriów i chemii motoryzacyjnej to wszystko, czego potrzeba do przeprowadzenia napraw i konserwacji pojazdów.
Postaw na przewody do uruchamiania samochodu Schmith! Zapraszamy do zakupów!