Chwytaki magnetyczne Schmith – do precyzyjnych prac
Chwytaki magnetyczne to precyzyjne narzędzia, wykorzystujące magnesy lub haczyki, w celu podnoszenia i pozycjonowania różnych elementów. Chwytaki wykorzystywane są przy wielu pracach w przydomowych warsztatach, garażach, gospodarstwach domowych i przy pracach motoryzacyjnych. Używa się ich w celu łatwej i szybkiej manipulacji niewielkimi przedmiotami, takimi jak śruby, nakrętki, podkładki, drobne metalowe narzędzia i inne przedmioty reagujące na magnes.
Chwytaki magnetyczne wykorzystuje się powszechnie w warsztatach i motoryzacji, do zbierania śrub, nakrętek, drobnych części metalowych z różnych zakamarków pojazdów. W produkcji i przemyśle, do usuwania metalowych opiłków z paneli kontrolnych urządzeń i miejsce, z których nie da się ich usunąć przy pomocy sprężonego powietrza bądź zmiotek i szczotek.
Rodzaje chwytaków magnetycznych i ich zastosowania
Ze względu na wiele obszarów wykorzystywania chwytaków z magnesem, rozróżnia się kilka ich rodzajów, różniących się względem siebie konstrukcją i zastosowanymi rozwiązaniami. Podstawowe typy chwytaków, to:
- Chwytak magnetyczny ręczny – to podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje chwytaków, przeznaczone do podnoszenia drobnych metalowych elementów. Najczęściej chwytaki występują w formie tak zwanych długopisów lub elastycznych, bezprzegubowych ramion. Chwytaki ręczne mogą być wyposażone w stały magnes na końcu lub mechanicznie zwalniane haczyki, przeznaczone do chwytania przedmiotów, które nie są wykonane z metalu.
- Chwytak magnetyczny teleskopowy – posiada teleskopowe ramie, którego długość można modyfikować w zależności od potrzeb. Chwytaki teleskopowe posiadają sztywną konstrukcję, która nie pozwala na ich wyginanie, przez co stosowane są tylko w określonych warunkach. Stała konstrukcja pozwala jednak na unoszenie cięższych elementów niż ma to miejsce w przypadku elastycznych chwytaków ręcznych.
- Chwytak z oświetleniem LED – tego rodzaju chwytaki posiadają dodatkowe diody LED, umieszczone na końcówce chwytające, z magnesem lub haczykami. Pomagają w pracach w słabo oświetlonych przestrzeniach a także ułatwiają identyfikację w ciemnych i ciasnych obszarach.
- Chwytak elastyczny – elastyczne chwytaki magnetyczne posiadają ramię, mogące się dowolnie wyginać się i kształtować, dzięki czemu pozwala na wyciąganie i przytrzymywanie różnych elementów w ciężko dostępnych przestrzeniach, wewnątrz maszyn, komory silnika itd. W zależności od długości ramienia, chwytaki elastyczne mogą być bardzo giętkie lub sztywne.
Funkcje i cechy chwytaków magnetycznych
Stałe, giętkie i teleskopowe chwytaki magnetyczne, mogą być wyposażone w dodatkowe usprawnienia, poszerzające ich możliwości i zakres zastosowań. Najczęściej spotykane usprawnienia to:
- Oświetlenie LED – duża część chwytaków ręcznych i chwytaków teleskopowych posiada wbudowane na końcach diody LED, umożliwiające oświetlenie trudno dostępnych miejsc i ciemnych zakamarków. Oświetlenie to zasilane jest bateryjnie i załączane poprzez przycisk umieszczony na rękojeści chwytaka.
- Teleskopowa konstrukcja – teleskopowe, rozkładane ramię znacznie zwiększa zasięg chwytaka, pozwalając na dotarcie do przedmiotów znajdujących się w głębokich szczelinach. W zależności od rodzaju, teleskopowe ramię może być krótki lub długie, przystosowane do określonych warunków pracy.
- Mechanizm zaciskania i zwalniania – zaawansowane chwytaki ręczne, często nie wyposażone w magnetyczne końcówki, posiadają mechanizmy zaciskające i zwalniające chwyt, pozwalający na przytrzymywanie przedmiotów i niewielkich elementów, wykonanych z innych materiałów niż metale reagujące na magnes.
Chwytaki Schmith – do pracy w ciasnych przestrzeniach
Nasze chwytaki magnetyczne i chwytaki ręczne, to przydatne akcesoria, służące do prac w ciasnych i niedostępnych przestrzeniach – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty cechowały się jakością, funkcjonalnością i posiadały mnogość przydatnych funkcji.
Postaw na chwytaki magnetyczne Schmith! Zapraszamy do zakupów!