Szpachle Schmith – Podstawowe narzędzia profesjonalistów i majsterkowiczów

Szpachle to proste, nieskomplikowane narzędzia, niezbędne przy wykonywaniu prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Doskonale sprawdzają się przy nakładaniu i rozprowadzaniu zapraw, mas i klejów, wypełnianiu różnej wielkości ubytków, wyrównywaniu powierzchni pionowych i poziomych, zeskrobywaniu starych powłok i farb oraz przy wykonywaniu innych prac w branży budowlanej oraz branży motoryzacyjnej.

Szpachle do gładzi, czyli podstawowe rodzaje szpachli wykończeniowych, posiadają prostą konstrukcję, która składa się z dwóch nierozłącznych elementów - sztywnej blaszki, czyli części roboczej oraz uchwytu wykonanego z drewna, tworzywa sztucznego bądź tworzywa pokrytego antypoślizgową gumą. Szpachle przystosowane do innych zastosowań np. w branży motoryzacyjnej często nie posiadają rączki. Ten tym szpachla nazywany jest szpachlem japońskim i cechuje się dużo większą giętkością i miękkością niż wersje wykorzystywane w budownictwie, która pozwala na płynne rozprowadzanie masy nawet na obłych kształtach.

Rodzaje i zastosowanie szpachelek

W zależności od potrzeby, szpachle wykończeniowe można podzielić na uniwersalne i te przeznaczone tylko do sprecyzowanych i specjalistycznych zastosowań, które sprawdzają się wyłącznie przy określonym zakresie prac. Jeden rodzaj od drugiego rozróżnia wielkość, kształt, grubość i twardość części roboczej oraz sposób łączenia jej z uchwytem lub rękojeścią. Ze względu na powyższe cechy, szpachelki można podzielić na:

  • Szpachle budowlane – najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj. Kształt części roboczej przypomina trapez zwężający się przy mocowaniu uchwytu, a sama blacha jest giętka i elastyczna, dzięki czemu narzędzie sprawdza się znakomicie zarówno przy nakładania i rozprowadzania mas jak i podczas wypełniania ubytków. Ten rodzaj szpachla posiada najczęściej drewniany lub wykonany z tworzywa sztucznego, ergonomiczny uchwyt, który umożliwia pewny chwyt i wysoki komfort pracy.
  • Szpachle kątowe – wykonane z dwóch blaszek zamocowanych prostopadle względem siebie pod kątem 90 stopni, swoją budową przypominają kielnie kątowe. Rozróżnia się, jak w przypadku kielni, wersję przeznaczoną do kątów zewnętrznych oraz wersję do kątów wewnętrznych. Ten rodzaj szpachli przeznaczony jest do wyrównywania masy w narożnikach lub na rogach.
  • Szpachle trapezowe – przeznaczone do rozprowadzania masy gipsowej i wykańczania dużych powierzchni ścian. Charakteryzują się szeroką powierzchnią roboczą oraz uchwytem przytwierdzonym do całej długości szpachla, dzięki któremu możliwa jest praca zarówno jedną ręką jak i oburącz.
  • Szpachle trójkątne – nazywane potocznie szpachlami malarskimi, charakteryzują się niewielką powierzchnią roboczą oraz rękojeścią przytwierdzoną do blaszki za pomocą pręta wygiętego w literę S. Stosowane są najczęściej do wypełniania niewielkich ubytków oraz do usuwania starych farb i powłok.
  • Szpachle japońskie – najbardziej elastyczny i miękki rodzaj, który nie posiada rękojeści. Ten wariant stosowany jest przede wszystkim w blacharstwie i lakiernictwie, przy nakładaniu szpachli samochodowej lub przy wykonywaniu prac dekoracyjnych na powierzchniach ścian.
  • Szpachle do gładzi – zwane również nożami do gładzi, przystosowane są wyłącznie do zaciągania gipsów i wyrównywaniu tynków. Jest to jeden z nielicznych rodzajów szpachli, który posiada wymienną powierzchnię roboczą, dzięki której możliwe jest rozprowadzenie nawet bardzo cienkiej warstwy masy, stąd też nazwa potoczna – nóż do gładzi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpachli?

Podobnie jak w przypadku pac czy rajberek, również szpachle posiadają inne zastosowanie, zależne od materiałów z których zostały wykonane. Dlatego też, należy zwrócić uwagę na elastyczność oraz grubość powierzchni roboczej, która odgrywa kluczową rolę przy definiowaniu przeznaczenia narzędzia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również sama blacha z której wykonana została część robocza. Najwyższej jakości szpachle do kleju i nie tylko, wykonane są ze stali nierdzewnej, która wykazuje silną odporność na utlenianie. Jest to czynnik szczególnie ważny przy pracy wykończeniowych z masą gipsową, która wykazuje mocno korodujące właściwości i może znacząco przyśpieszyć niszczenie się narzędzia.

Kolejnym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę, jest kształt materiału który pokrywa rękojeść – im jest on prostszy, tym łatwiej utrzymać narzędzie w czystości, która ma wpływ na poprawę chwytu, a tym samym komfortu pracy.

Szpachle budowlane Schmith – Niezastąpione przy nakładaniu i rozprowadzaniu mas

Nasze szpachle to solidne i niezastąpione narzędzia dla każdego – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty wyróżniały się trwałością, niezawodnością i prostotą użytkowania. Nasz asortyment narzędzi budowlanych, to pewność solidnie wykonanej pracy.

Postaw na narzędzia budowlane Schmith! Zapraszamy do zakupów.

SPK12-40
2,87 
Dostępność: > 50 szt.
Szerokość40mm ProducentSchmith
SPK12-60
3,51 
Dostępność: > 50 szt.
Szerokość60mm ProducentSchmith
SPK12-100
4,96 
Dostępność: > 10 szt.
Szerokość100mm ProducentSchmith
SPK12-80
4,18 
Dostępność: > 10 szt.
Szerokość80mm ProducentSchmith
SPK20-350
41,14 
Dostępność: > 10 szt.
Szerokość350mm ProducentSchmith
SPK20-250
33,58 
Dostępność: ilość szt. (8 )
Szerokość250mm ProducentSchmith
SPK20-150
27,00 
Dostępność: ilość szt. (4 )
Szerokość150mm ProducentSchmith