Ołówki budowlane Schmith – do szybkich oznaczeń
Ołówki budowlane to zdecydowanie najpopularniejsze akcesoria służące do oznaczeń różnych powierzchni. W zależności od stopnia twardości wkładu, sprawdzają się przy znakowaniu materiałów takich jak drewno, PVC, tworzywa sztuczne, płyty wiórowe, płyty OSB, kamień, metal, a nawet szkło, dlatego każdy profesjonalista i majsterkowicz powinien mieć ołówek zawsze pod ręką. Poza ołówkami z tradycyjnym, grafitowym wkładem, w budownictwie stosowane są również ołówki z niebieskim wkładem, pozwalające na oznaczanie powierzchni wilgotnych i mokrych, które mogą z powodzeniem zastępować markery budowlane.
W branży budowlanej wykorzystuje się głównie klasyczne, drewniane ołówki o prostokątnym przekroju i długości 240mm, 250mm lub 300mm, ostrzone przy pomocy noża z ostrzem łamanym lub specjalnej temperówki budowlanej. Jednak oprócz nich, istnieją również ołówki automatyczne, posiadające wysuwane i wymienne wkłady grafitowe, które mogą być zmieniane w zależności od materiału z którym aktualnie związana jest praca. Zaletą tego rodzaju akcesoriów jest brak konieczności ostrzenia grotu podczas pracy. Ostatnim modelem są tzw. sztabki, czyli grube grafitowe sztyfty przypominające swoim wyglądem kredę budowlaną. Ten rodzaj ołówków służy do oznaczeń nieprecyzyjnych, związanych z takimi branżami jak kamieniarstwo czy brukarstwo.
Rodzaje ołówków budowlanych
Gama ołówków budowlanych dzieli się na kilka głównych rodzajów, z czego najpopularniejszymi są ołówki murarskie oraz ołówki stolarskie, a następnie ołówki do szkła i metalu oraz ołówki do mokrych powierzchni. Poszczególne warianty różnią się od siebie twardością grafitu, oznaczoną 20 stopniową skalą, która przekłada się na kolor i intensywność pozostawionego przez rysik oznaczenia:
- Ołówek murarski – zwany też ołówkiem do kamienia, posiada średnią twardość 10H. Jego charakterystyczną cechą jest zielony kolor pokrycia. Stosowany jest najczęściej w kamieniarstwie, brukarstwie, przy murowaniu budynków oraz podczas wykonywania prac tynkarskich. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie oznaczana powierzchnia jest chropowata i ścierna.
- Ołówek stolarski – najczęściej stosowany w budownictwie i podczas remontów, cechują się średnią twardością HB12. Sprawdza się doskonale przy oznaczaniu większości powierzchni, takich jak płyty gipsowe, drewno, deski, łaty, płyty OSB oraz wielu innych materiałów budowlanych. Charakterystyczną cechą rysików stolarskich jest ich czerwony kolor, dzięki któremu są zawsze łatwo widoczne na placu budowy i w warsztacie.
- Ołówek do szkła i metalu – posiada najbardziej miękki wkład grafitowy, posiadający twardość 7B. Charakterystyczny dla tego rodzaju ołówków jest kolor żółty. Przystosowane są do znaczenia powierzchni wykonanych z metalu, blachy oraz szkła. Oznaczenia wykonane za pomocą ołówka na tych materiałach nie są trwałe, dzięki czemu można je bardzo łatwo usunąć w przypadku pomyłki lub po wykonaniu np. cięcia wyznaczonego obszaru.
- Ołówek do mokrych powierzchni – charakterystyczną cechą tego rodzaju ołówków jest niebieski lub granatowy kolor ich pokrycia. Sprawdzają się przy znakowaniu mokrych i wilgotnych powierzchni, dlatego też stosowane są bardzo często w tartakach i przy robotach wykonywanych na zewnątrz.
Zastosowanie ołówków w budownictwie
Podstawową cechą rozróżniającą poszczególne rodzaju ołówków jest twardość grafitowego wkładu, którą opisuje 20 stopniowa skala, gdzie najtwardsze rysiki oznaczone są literą H, a najbardziej miękkie literą B. Skala twardości w kolejności od rysika najtwardszego do najmiększego prezentuje się następująco: 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H. W praktyce:
- Ołówki twarde – posiadają jasny odcień kreski. Narysowane za pomocą ich linie są cienkie, dzięki czemu sprawdzają się doskonale przy tworzeniu precyzyjnych oznaczeń. Grafit o większym stopniu twardości charakteryzuje się większą odpornością na złamania.
- Ołówki miękkie – cechuje je ciemniejszy odcień linii oraz większa jej grubość. Ołówki miękkie nie sprawdzają się w budownictwie, najczęściej wykorzystywane są przy tworzeniu rysunków artystycznych. Im wkład jest miększy, tym rysik jest bardziej łamliwy oraz podatny na złamania.
- Ołówki średnio-twarde i średnio-miękkie – to połączenie najlepszych cech oby dwóch wariantów, są stosunkowo wytrzymałe i świetnie sprawdzają się przy notowaniu i znaczeniu na wielu rodzajach powierzchni.
Ołówki Schmith – niezastąpione przy znakowaniu i notowaniu
Nasze ołówki murarskie i stolarskie to solidne akcesoria dla każdego – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty wyróżniała trwałość, funkcjonalność i niezawodność. Nasz asortyment narzędzi i akcesoriów budowlanych, to pewność solidnie wykonanej pracy.
Postaw na narzędzia i akcesoria Schmith! Zapraszamy do zakupów!