Rozgałęźniki Schmith – do zwiększenia liczby punktów zasilania

Rozgałęźniki to niewielkie urządzenia elektryczne, przeznaczone do rozszerzenia liczby punktów dostępu do zasilania. Posiadają one zawsze jedno wejście, podpinane do gniazda elektrycznego oraz dwa lub więcej wyjść, które służą jako punkty dostępu do energii elektrycznej. Zasada działania rozgałęźników do gniazdka, polega na równoległym łączeniu obwodów elektrycznych, dzięki czemu podłączone do niego urządzenia, otrzymują napięcie o tych samym parametrach, jakie występuje w gniazdku elektrycznym.

Rozgałęźniki do kontaktu wykorzystywane są głównie w celu podłączania wielu urządzeń do jednego gniazda zasilającego, szczególnie w sytuacjach, gdy ilość punktów dostępu jest ograniczona. Wykorzystuje się je najczęściej w starszych budynkach z niewielką liczbą kontaktów, a także w pomieszczeniach biurowych i warsztatach, gdyż pomagają zorganizować przestrzeń roboczą, skupiając zasilanie dla wielu urządzeń w jednym punkcie oraz eliminując potrzebę korzystania z przedłużaczy, a tym samym problem plączących się przewodów.

Ponadto, wiele modeli rozgałęźników posiada wbudowane różnego typu gniazda zasilające, przystosowane do konkretnych modeli i typów wtyczek, pozwalając tym samym na bezproblemowe wpięcie ich do instalacji.

Gdzie i kiedy stosuje się rozgałęźniki?

Urządzenia rozszerzające dostęp do energii elektrycznej którymi są rozgałęźniki do gniazd, stosowane są w niemal każdym środowisku, ze względu na swoją dużą uniwersalność. Najczęściej wykorzystuje się je w:

  • Rozgałęźnik do domu – zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu stanowi estetyczny i funkcjonalny gadżet, służący na przykład do jednoczesnego zasilania telewizora i konsoli z jednego kontaktu. Z powodzeniem może również zastąpić listwę zasilającą.
  • Rozgałęźnik do biura – przydatny w celu zasilenie kilku monitorów bądź komputerów, w przypadku niewielkiej ilości punktów dostępu do prądu w pomieszczeniu.
  • Rozgałęźnik do warsztatu – stosowany najczęściej w celu poszerzenia możliwości gniazd, na przykład do jednoczesnego zasilania elektronarzędzia i źródła światła takiego jak naświetlacz LED.
  • Rozgałęźnik turystyczny – to często niezastąpione urządzenie, szczególnie w przypadku podróży do innych krajów, gdzie standard gniazdek elektrycznych może być inny.

Rozgałęźniki, podobnie jak inne urządzenia elektryczne, posiadają ograniczenia. Parametr określany jako maksymalna obciążalność prądowa definiuje, jaki łączny pobór mocy może przechodzić przez rozgałęźnik. W przypadku jego przekroczenia, urządzenie może ulec przegrzaniu lub może spowodować zwarcie instalacji. Z tego względu, niezwykle ważne jest, aby nie przeciążać rozgałęźników.

Rodzaje i typy rozgałęźników

Ze względu na szeroką gamę zastosowań, dostępnych jest wiele modeli i typów rozgałęźników, cechujących się różnymi rozwiązaniami, parametrami i funkcjami. Można wyróżnić kilka ich podstawowych typów, którymi są:

  • Rozgałęźnik wtyczkowy – to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj rozgałęźników. Wpinany jest bezpośrednio w gniazdko elektryczne i może posiadać od dwóch do pięciu gniazd dodatkowych, służących do zasilania urządzeń. W zależności od modelu, może znacznie różnić się budową i rodzajem posiadanych gniazd.
  • Rozgałęźnik z USB – jego budowa przypomina standardowe modele wtyczkowe, z jedyną różnicą, którą jest posiadanie dodatkowych gniazd zasilających USB typu A lub USB typu C, pozwalających do jednoczesne zasilanie urządzeń i na przykład ładowanie telefonu przy pomocy samego kabla, bez konieczności stosowania kostki zasilającej.
  • Adapter uniwersalny – nazywany również rozgałęźnikiem podróżnym bądź rozgałęźnikiem turystycznym, umożliwia podłączenie urządzeń o innym typie wtyczki, względem typu gniazda.
  • Rozgałęźnik hermetyczny – tego typu urządzenia stosowane są w miejscach o podwyższonej wilgotności, ryzyku zachlapaniu bądź zapylenia, takich jak łazienki, kuchnie lub warsztaty. Cechuje go specjalna, szczelna konstrukcja oraz posiadanie klapek na nieużywane kontakty i dodatkowych uszczelnień.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozgałęźnik?

Wybierając rozgałęźnik do gniazdka elektrycznego, warto zwrócić uwagę na kilka jego cech, takich jak:

  • Maksymalna obciążalność prądowa – parametr ten określa maksymalną, łączną moc urządzeń, które mogą być jednocześnie zasilane przy pomocy rozgałęźnika.
  • Liczba i rodzaj gniazd – w zależności od potrzeb, warto wybrać rozgałęźnik posiadający wystarczającą liczbę i odpowiedni rodzaj gniazd.
  • Zabezpieczenia – wysokiej jakości rozgałęźniki, wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia podwyższające poziom bezpieczeństwa ich użytkowania, takie jak zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, zabezpieczenia przed przeciążeniem czy osłony gniazd.

Rozgałęźniki do gniazdek Schmith – dla komfortu i funkcjonalności

Nasze rozgałęźniki do kontaktu, to funkcjonalne urządzenia, rozszerzające dostęp do energii elektrycznej – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty charakteryzowały się najwyższą jakością i bezpieczeństwem użytkowania.

Postaw na rozgałęźniki Schmith! Zapraszamy do zakupów!

SR-04
15,84 
Dostępność: > 50 szt.
Rodzaj3 gniazdowy UziemienieTak ProducentSchmith
SR-03
14,87 
Dostępność: > 10 szt.
Rodzaj3 gniazdowy UziemienieNie ProducentSchmith
SR-01
13,99 
Dostępność: > 10 szt.
Rodzaj2 gniazdowy UziemienieTak ProducentSchmith
SR-02
13,12 
Dostępność: > 10 szt.
Rodzaj2 gniazdowy UziemienieNie ProducentSchmith
SR-21
10,96 
Dostępność: > 10 szt.
Rodzaj4 gniazdowy UziemienieNie ProducentSchmith
Filtry produktów
Rodzaj
Uziemienie
Cena

 – 

  • 8
  • 13