Siekiery Schmith – przeznaczone do rąbania i rozłupywania
Siekiery to jedne z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w pracach leśnych i ogrodowych. Są niezastąpione nie tylko przy łupaniu drewna na opał, ale również przy ścinaniu drzew, gdzie wraz z piłami ręcznymi zostały częściowo wyparte dopiero, gdy na rynku pojawiły się pilarki łańcuchowe. Niemniej jednak, siekiery do drewna to niezastąpione narzędzia, które szeroko wykorzystywane są nie tylko w leśnictwie, ale również we wszystkich innych branżach związanych z obróbką drewna.
Budowa siekiery na przestrzeni setek lat pozostała tylko nieznacznie zmieniona, głównie ze względu na ulepszenia, wprowadzane wraz z rozwojem technologii produkcji. Każda siekiera zbudowana jest z głowicy wykonanej ze stali oraz trzonka. Najważniejszym aspektem, wyróżniającym dobre siekiery do drewna, jest nadanie narzędziu pożądanego kształtu, właściwych kątów ostrza oraz solidne osadzenie główni na rękojeści.
Rodzaje i zastosowania siekier
Profesjonalne siekiery dzielą się ze względu na swoją budowę, wagę oraz zastosowanie, dzięki czemu można wyróżnić typy takie jak:
- Siekiery kempingowe – charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz niską wagą, która oscyluje w granicach 500g do 800g, a długość całego narzędzia nie przekracza 40tu centymetrów. Siekiery tego typu przeznaczone są do okorowywania drzew, podcinania gałęzi oraz rozłupywania niewielkich kawałków drewna.
- Siekiery ciesielskie – dedykowane są głównie do prac ciesielskich i dekarskich. Wyróżniają się krótkim trzonkiem, charakterystycznym wgłębieniem znajdującym się pod głownią oraz płaską krawędzią tnącą, zakończoną cienkim noskiem. Przeznaczone są do precyzyjnego, równomiernego cięcia drewna.
- Siekiery uniwersalne – przystosowane są do wszystkich prac przydomowych, ogrodniczych i leśnych. Waga głowni siekier uniwersalnych waha się pomiędzy 1,2kg a 2,5kg, natomiast ich długość najczęściej oscyluje między 70cm a 95cm. Ten rodzaj narzędzia nie nadaje się do długotrwałego rozłupywania drewna ani wykonywania prac precyzyjnych, jednak jest najczęściej wybierany ze względu na swój szeroki wachlarz zastosowań.
- Siekiery do łupania – zwane również siekieromłotami, służą do rozłupywania dużych plastrów i kloców drzewa. Charakteryzuje je ciężka głownia oraz długi trzonek, który maksymalizuje siłę uderzenia. Bardzo często ten rodzaj siekiery posiada po przeciwnej stronie ostrza kwadratowy obuch, który służy do wbijania klinów rozłupujących, wykorzystywanych przy rozdzielaniu wielkich i twardych kawałków drzewa.
- Siekiery do rozłupywania - ten typ narzędzia posiada charakterystyczne poszerzenia głowicy, które doskonale rozłupują drewno nawet w przypadku niepełnego przecięcia. Ten rodzaj wykorzystywany jest wyłącznie do łupania i rąbania.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru siekiery?
Podstawowym aspektem wyboru odpowiedniej siekiery, powinien być typ głowni – najbardziej odpowiadający zastosowaniu, do którego ma zostać wykorzystana. Kolejnym, równie ważnym elementem jest dobór odpowiedniego trzonka. Rodzaje siekier ze względu na trzonek, dzieli się na:
- Siekiery z trzonkiem drewnianym – Trzonek drewniany powinien być wykonany z jednego kawałka drewna i nie powinien posiadać żadnych zadr ani pęknięć. Wysokiej jakości siekiery posiadają gładkie, odpowiednio wyprofilowane trzonki z wysokiej klasy sezonowanego drewna, które można łatwo wymienić w przypadku ich pęknięcia.
- Siekiery z trzonkiem Fiberglass – Trzonek fiberglass jest wykonany z włókna szklanego, często pokrytego gumą dla zwiększenia komfortu i ergonomii podczas pracy. Siekiery wyposażone w trzonek z włókna szklanego charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i pęknięcia oraz bardzo dobrą absorbcją drgań, która jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku siekier rozłupujących. Kolejną cechą rękojeści wykonanej z materiału fiberglass jest jej waga, która jest znacznie niższa niż w przypadku trzonka drewnianego o tych samych wymiarach.
Poza rodzajem głowni i trzonka, bardzo ważnym elementem jest zamocowanie tych elementów składowych w jedną całość. Należy tutaj zwrócić uwagę na rodzaj montażu, którym mogą być kliny lub specjalne kołki rozporowe zapobiegające luzowaniu się głowicy. Przy produktach wyróżniających się wysoką jakością, mocowania to jest bardzo często zaklejone tworzywem, które zabezpiecza je przed wnikaniem wilgoci i powierzchniowymi uszkodzeniami, które mogą powstać wskutek użytkowania narzędzia.
Topory Schmith – niezastąpione przy pracach z drewnem
Nasze siekiery to niezastąpione narzędzia do wszystkich prac związanych z obróbką i rozłupywaniem drewna – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty cechowało solidne wykonanie, niezawodność i wysoka funkcjonalność.
Postaw na siekiery Schmith! Zapraszamy do zakupów.