Marzysz o pięknym ogrodzie, ale większość Twojej działki znajduje się w cieniu? Co prawda uzyskanie zadbanego i zdrowego zielonego zakątka może być utrudnione – ale możliwe! Ogród w cieniu może być równie piękny, jak i ten pełen słońca – pod warunkiem że wybierzesz odpowiednie rośliny do miejsc zacienionych i zadbasz o nie we właściwy sposób.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zacznijmy od podstawowej kwestii – czyli rozpoznania typu cienia w ogrodzie. To punkt wyjścia do stworzenia pięknej i trwałej kompozycji, który wpływa na to, co w danym miejscu można posadzić. Dla przykładu – rośliny rosnące w ogrodzie w tzw. pełnym cieniu muszą radzić sobie przez cały dzień bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Takie warunki występują zwykle przy gęsto zalesionych fragmentach, pod rozłożystymi koronami starych drzew albo w przypadku, gdy mamy ogród przy północnej ścianie – czyli tam, gdzie promienie słoneczne docierają sporadycznie lub wcale.
Nieco łagodniejsze warunki panują w półcieniu. Wtedy słońce dociera do roślin przez kilka godzin dziennie, najczęściej rano lub pod wieczór. W takich ogrodach możliwości aranżacyjne są znacznie większe, ponieważ wiele popularnych gatunków radzi sobie świetnie właśnie w takich warunkach.
Ostatni typ to cień przerywany – inaczej mozaikowy, w którym światło pojawia się i znika w zależności od pory dnia oraz układu drzew, krzewów i budynków. Choć bywa kapryśny, dla wielu roślin w ogrodzie stwarza warunki idealne – wystarczająco jasne, by umożliwić fotosyntezę, ale nie na tyle intensywne, by doprowadzać do poparzeń czy przesuszenia.
Wbrew powszechnej opinii, wiele gatunków świetnie radzi sobie bez dużej ilości słońca, a co więcej – niektóre wręcz go unikają. Rośliny do miejsc zacienionych potrafią być piękne i niezwykle dekoracyjne, a ich pielęgnacja często może okazać się mniej czasochłonna i wymagająca niż w przypadku gatunków, które uwielbiają słońce.
Kiedy myślimy o kwitnących roślinach, zazwyczaj wyobrażamy sobie słońce, słodki, kwiatowy zapach i ciepło. Tymczasem istnieje całkiem pokaźna grupa bylin, które kwitną obficie również w miejscach o ograniczonym dostępie do światła. Takie kwiaty do cienia wyróżniają się subtelną paletą barw i ciekawymi kształtami liści.
Cień to środowisko naturalne dla wielu krzewów, które w naturze rosną w runie leśnym. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w takich miejscach są:
Jeśli chcesz poznać zasady i wskazówki dotyczące sadzenia roślin, koniecznie sprawdź artykuł: Najlepszy moment na sadzenie roślin – co, kiedy i jak sadzić wiosną? Znajdziesz tam praktyczne porady i wiele ogrodniczych inspiracji!
Co prawda trawniki w miejscach zacienionych rosną wolniej, są mniej gęste i bardziej podatne na porośnięcie mchem oraz choroby grzybowe – jednak pomimo tego wyhodowanie zadbanej i zdrowej murawy jest możliwe.
Aby osiągnąć satysfakcjonujący nas efekt, należy używać specjalnych mieszanek traw przeznaczonych do cienia, zawierających odmiany traw tolerujących niski poziom światła. Jaką mieszankę trawy wybrać? W jej składzie powinny znaleźć się takie gatunki jak kostrzewa, życica trwała czy wiechlina. W odpowiednich proporcjach tworzą one bardzo atrakcyjny, a jednocześnie odporny na wiele czynników trawnik.
W ogrodzie możemy posadzić również rośliny okrywowe, takie jak barwinek, runianka czy gajowiec żółty. To gatunki odporne na zmienne warunki, które razem tworzą gęste dywany zieleni. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wiele przydatnych rad i informacji o założeniu trawnika w cieniu znajdziesz w artykule: Trawnik w cieniu, na piasku lub przy domu – jak dobrać odpowiednią mieszankę?
Zastanawiasz się, jak urządzić ogród w cieniu, by zachwycał przez lata? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią kondycję gleby. Zacienione miejsca często mają skłonność do zbijania się i zatrzymywania wody, co może prowadzić do gnicia korzeni. Regularne spulchnianie gleby i dodawanie kompostu pomoże poprawić jej przepuszczalność i strukturę.
Pielęgnacja roślin w cieniu opiera się także na rozsądnym podlewaniu. Choć mogłoby się wydawać, że cień oznacza mniejsze parowanie wody z gleby, wiele gatunków roślin nadal potrzebuje regularnej wilgoci, zwłaszcza podczas upałów. Roślinność i trawnik w cieniu warto więc podlewać regularnie, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem – wtedy woda lepiej wnika w glebę, nie parując zbyt szybko.
Nie można też zapominać o nawożeniu. Rośliny cieniolubne rosną wolniej, dlatego w szczególności potrzebują składników odżywczych. Dobrze sprawdzą się odpowiednie nawozy specjalistyczne czy naturalne, np. biohumus, który poprawia jakość gleby i wspiera rozwój mikroorganizmów.
Jak to w naturze bywa – ogród potrafi być kapryśny. Najczęściej spotykanym problemem jest mech, który często pokrywa trawnik. Wynika to zazwyczaj z nadmiernej wilgoci i kwaśnej gleby. Można temu zapobiegać, stosując wapno ogrodowe i regularnie napowietrzając darń. Uciążliwym problemem bywa także brak kwitnienia. Jeśli roślina przez kilka sezonów nie kwitnie, mimo prawidłowej pielęgnacji, być może miejsce jest zbyt ciemne nawet dla niej. W takim wypadku warto ją przesadzić lub zapewnić nieco więcej światła.
Zakładając ogród w cieniu, nie musisz rezygnować z piękna, barw i różnorodności. Zamień go w przestrzeń o unikalnym klimacie – tajemniczym, spokojnym, wyciszającym. Mieszanka traw do cienia, odpowiednie rośliny i regularna pielęgnacja ogrodu to podstawowe kwestie, które należy zadbać. Uwzględnijmy także dobre wyposażenie ogrodnicze i stosowanie nawóz specjalistycznych, a nawet najbardziej zacienione miejsce rozkwitnie w Twoich rękach!
© 2021 - 2025 Schmith Polska S.A.. Copyright ©