Wraz z nadejściem wiosny na powierzchni trawnika pojawiają się pierwsze ślady zimowych uszkodzeń. Jeśli chcesz cieszyć się bujną, intensywnie zieloną i zdrową murawą, która będzie wizytówką domu – powinieneś zadbać o jej regenerację już w kwietniu!
Z tego artykułu dowiesz się:
W okresie zimowym trawnik przechodzi w stan spoczynku – nawet przy niewielkim śniegu czy mrozie, procesy metaboliczne trawnika spowalniają, więc jest on mimo wszystko bardziej podatny na uszkodzenia.
Gdy ziemia przez długi czas pozostaje wilgotna i zamarznięta, korzenie trawy narażone są na przemarzanie i gnicie. Co prawda śnieg może stanowić naturalną izolację, ale w połączeniu z długotrwałą wilgocią i brakiem światła sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej. Na trawie możemy wtedy zaobserwować żółte plamy, zbrązowienia, a także zbita warstwa filcu i mchu.
Trawnik po zimie często wygląda na martwy – ale spokojnie, to tylko pozory! Dzięki odpowiednim zabiegom regeneracyjnym szybko odzyska witalność i piękny wygląd. Przejdźmy więc do konkretów. Jak zadbać o trawnik na wiosnę, aby odzyskał dawną kondycję?
Najważniejsza zasada brzmi – nie za wcześnie! Poczekaj, aż ziemia rozmarznie i lekko przeschnie, a trawa zacznie delikatnie się zielenić. Optymalny moment na rozpoczęcie prac to wczesna wiosna, np. początek kwietnia – w zależności od warunków pogodowych w danym roku. Najlepiej poczekać, aż temperatura będzie utrzymywać się na poziomie powyżej 10°C.
Jak przygotować trawnik na wiosnę? Na początku warto dokładnie oczyścić jego powierzchnię z resztek roślinnych, gałązek, liści, suchej trawy czy innych pozostałości po zimie. Najlepiej sprawdzą się grabie wachlarzowe lub sprężyste – narzędzia pozwolą usunąć zbity filc i mech bez naruszania darni.
Oczyszczanie trawnika to bardzo ważny krok w jego pielęgnacji – filc utrudnia dostęp wody, tlenu i składników odżywczych do korzeni. Jego usunięcie przygotuje glebę do dalszych zabiegów.
Wczesna wiosna to również najlepszy moment na wertykulację trawnika! Wertykulacja to proces polegający na nakłuwaniu lub cięciu gleby specjalnym urządzeniem. W ten sposób pozbędziemy się martwych pędów, mchu oraz rozluźnimy zagęszczoną ziemię. Nie pomijajmy tego kroku – zabieg sprawia, że gleba staje się bardziej przepuszczalna, a trawnik może bez przeszkód pobierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Twój trawnik ma ponad dwa lata? Najwyższy czas na napowietrzanie gleby, czyli aerację trawnika. Zabieg polega na nakłuwaniu podłoża na głębokość około 8–10 cm, aby umożliwić korzeniom trawy dostęp do tlenu i sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów glebowych. Aeracja jest szczególnie zalecana dla trawników o zbitej glebie gliniastej oraz o intensywnie użytkowanych murawach. Zabieg najlepiej wykonać aeratorem lub butami z kolcami, tuż po wertykulacji. W ten sposób znacznie poprawimy strukturę gleby, a to przełoży się na silniejszy system korzeniowy trawnika i jego wygląd. Estetyczna trawa, niczym zielony, gęsty dywan jest na wyciągnięcie ręki!
Po zimie na trawnikach często możemy zaobserwować ubytki – puste miejsca, przerzedzenia lub obszary z żółtą trawą. To idealny moment na dosiewkę! W tym celu najlepiej wybrać mieszankę nasion traw dopasowaną do rodzaju naszego trawnika: uniwersalną, sportową lub cieniolubną. Jak wykonać dosiewkę? Najpierw upewnijmy się, że podłoże jest lekko rozluźnione i wilgotne. Aby ułatwić wysiew i równomierne rozprowadzanie nasion, warto wymieszać mieszankę z piaskiem lub ziemią ogrodową. Na samym końcu wystarczy przyklepać powierzchnię grabiami.
Pamiętaj: regularne podlewanie to podstawa. Gdy tylko zacznie się sezon, wiele osób zastanawia się, kiedy siać trawę na wiosnę – odpowiedź brzmi: jak najszybciej po ustabilizowaniu się pogody i zakończeniu prac pielęgnacyjnych.
Kiedy nawozić trawnik na wiosnę, aby uzyskać najlepsze efekty? Pierwsze nawożenie powinno odbyć się bezpośrednio po wertykulacji i aeracji – ale przed intensywnym wzrostem trawy. Przeważnie murawę nawozimy w pierwszej połowie kwietnia, a czasem nawet już pod sam koniec marca.
Wiosenne nawożenie trawnika powinno dostarczać głównie azotu – to on odpowiada za szybki rozwój liści i intensywną zieleń. Jeśli chcemy uzyskać efekt zadbanej i estetycznej murawy, wybierzmy nawóz przeznaczony specjalnie do trawników wiosennych – najlepiej granulowany, długo działający. Nawozy, które nie są bogate w azot nie wspomogą trawnika w okresie, gdy ten potrzebuje wyjątkowo silnej regeneracji.
Przy nawożeniu pamiętajmy o równym rozsypywaniu nawozu – nierówne dawki mogą spowodować przypalenia na trawniku!
Gdy wszystkie zabiegi regeneracyjne zostaną już wykonane, a nasz trawnik jest gotowy na wiosnę – to moment na jego systematyczną pielęgnację! W pierwszej kolejności powinniśmy chwycić za kosiarkę i wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie. Najlepiej wykonać je wtedy, gdy tylko źdźbła osiągną ok. 7–8 cm. Trawnik skracamy maksymalnie o 1/3 długości. Zbyt niskie cięcie może osłabić murawę, dlatego lepiej kierować się prostą zasadą – lepiej kosić częściej, ale delikatnie. Regularne koszenie sprzyja zagęszczaniu darni.
Nie zapomnijmy o porządnym nawadnianiu! Trawnik wiosną potrzebuje systematycznego podlewania, szczególnie w okresach bez deszczu. Jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie trawnika, podlewajmy go rzadziej, ale obficie – tak, aby woda dotarła do głębszych warstw korzeniowych.
W pielęgnacji trawnika najważniejsza jest systematyczność i wykonywanie zabiegów regeneracyjnych we właściwej i przemyślanej kolejności. Gdy zastosujesz się do naszych zaleceń krok po kroku – trawnik po zimie nie tylko się odrodzi, ale będzie prawdziwą wizytówką Twojego ogrodu. A tymczasem – czas zakasać rękawy i dać swojemu trawnikowi drugie życie!
© 2021 - 2025 Schmith Polska S.A.. Copyright ©