Jak zadbać o ogród latem? 5 rzeczy, których nie możesz przegapić

21/07/2025

Ogród latem potrzebuje od nas uwagi i szczególnej troski. Czeka na nas regularne nawadnianie, przycinanie, usuwanie chwastów czy ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami. Zaopiekujmy się ogrodem, a ten odwdzięczy się bujną roślinnością i zdrowymi plonami!

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jak pielęgnować ogród latem przed domem, 
  • jak skutecznie nawozić ogród latem, 
  • dlaczego ogrody latem wymagają od nas szczególnej uwagi,
  • jak chronić ogród latem przed szkodnikami i chorobami.

Ogród latem - podstawy letniej troski o ogród

Latem w ogrodzie czeka na nas wiele obowiązków. Musimy przecież zatroszczyć się o trawnik, rośliny i warzywa. Aby praca przebiegała skutecznie i bez zbędnych niespodzianek, a ogród przypominał piękny, kolorowy zakątek pełen bujnej roślinności – sprawdź, jak powinna wyglądać letnia troska o ogród! 

Ochrona roślin przed upalnym słońcem

Ogród potrzebuje słońca do życia, ale wysoka temperatura i silne nasłonecznienie nie wróżą nic dobrego – powodują poparzenia liści, szybkie przesychanie gleby i osłabienie roślin. Jak więc chronić ogród przed palącym słońcem?

  • W przypadku delikatnych gatunków roślin warto zastosować siatki cieniujące, maty z trzciny lub rozpiąć agrowłókninę nad rabatami.
  • Podlewajmy rośliny wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby jak najbardziej ograniczyć parowanie wody. 

Mała wskazówka od nas – lepiej podlewać bezpośrednio u nasady roślin, by woda docierała do korzeni.

  • Aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się gleby, warto ją ściółkować. W ten sposób ograniczymy parowanie wody do minimum i ochronimy korzenie roślin oraz wzrost chwastów.

Lato w ogrodzie – sekret zdrowego i zielonego trawnika

Letnie miesiące to dla trawnika prawdziwy test wytrzymałości. Brak odpowiedniej pielęgnacji może szybko zmienić zielony dywan w wypaloną i matową powierzchnię. Jak temu zapobiec i cieszyć się soczyście zieloną murawą przez całe lato?

  • Codzienne zraszanie trawnika małą ilością wody nie służy naszemu ogrodowi. Lepszym rozwiązaniem jest rzadkie, ale obfite podlewanie – np. 2–3 razy w tygodniu, wcześnie rano lub wieczorem. 
  • Latem nie warto ścinać trawy zbyt krótko – zbyt niski trawnik szybciej się przesusza i jest bardziej narażony na uszkodzenia. Starajmy się kosić na wysokość około 4–5 cm. Co prawda regularne koszenie wzmacnia trawnik, ale przy upałach warto wydłużyć odstępy między koszeniami, by nie osłabiać roślin.
  • Podczas koszenia możemy zostawić drobne ścinki na powierzchni trawnika i wykonać zabieg mulczowania. Taka naturalna ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci i dostarcza trawnikowi składników odżywczych.
  • Jak prawidłowo nawozić ogrody latem? W drugiej połowie lipca warto ograniczyć stosowanie nawozów azotowych na rzecz tych o wyższej zawartości potasu i fosforu, które poprawiają odporność trawnika na suszę i choroby. 
  • Jeśli zauważymy, że woda długo utrzymuje się na powierzchni trawnika, a źdźbła żółkną – może to oznaczać zbity podkład glebowy. Warto wykonać delikatne napowietrzanie (np. widłami lub aeratorem), a następnie piaskowanie, by poprawić przepuszczalność gleby.
  • Mimo wysokiej temperatury, w miejscach stale zacienionych lub wilgotnych trawnik może przerzedzać się i zarastać mchem. W takiej sytuacji warto zastosować specjalne mieszanki traw tolerujących cień. 

Zapewnienie roślinom optymalnego odżywiania

Latem rośliny ogrodowe intensywnie rosną, kwitną i owocują – a to oznacza zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe! Upały, a nawet i częste podlewanie mogą wypłukiwać z gleby cenne składniki odżywcze. Jak więc zadbać o to, aby dostarczyć roślinom wszystko, czego potrzebują? 

  • Rośliny ozdobne, warzywa, czy drzewka owocowe – każde z nich ma inne potrzeby pokarmowe. Tak samo jak w przypadku pielęgnacji trawnika, latem warto sięgać po nawozy wieloskładnikowe z przewagą potasu i fosforu. Azot powinien być dawkowany z umiarem, by nie prowokować nadmiernego wzrostu kosztem jakości owoców.
  • Zbyt rzadkie nawożenie osłabia rośliny, a zbyt częste – może prowadzić do przenawożenia i poparzeń. Najlepiej stosować nawozy co 2–3 tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Latem szczególnie dobrze sprawdzają się nawozy płynne lub w formie oprysków dolistnych. Właśnie w takiej formie skuteczniej i szybciej odżywią tkanki roślin.
  • Najpierw podlewanie, czy nawożenie? Gleba w ogrodzie musi być odpowiednio wilgotna, by rośliny mogły skutecznie pobierać składniki mineralne. Nawożenie podczas suszy może zaszkodzić – najlepiej łączyć je z podlewaniem lub przeprowadzać tuż po deszczu.

Wspieranie ciągłego wzrostu i bujnego kwitnienia

Aby rozwój roślin nie wyhamował w połowie sezonu, ogród potrzebuje od nas stałego wsparcia. Jak utrzymać kwitnienie aż do późnego lata?

  • Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. To jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych zabiegów. Regularne ogławianie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków, zamiast kierować energię w stronę tworzenia nasion. Dotyczy to m.in. pelargonii, surfinii, róż czy jeżówek.
  • Rośliny ozdobne o długim okresie kwitnienia (np. dalie, begonie, aksamitki) warto dokarmiać również nawozami wieloskładnikowymi bogatymi w potas i fosfor.
  • Letnie przycinanie niektórych bylin i krzewów sprzyja ich zagęszczaniu i stymuluje do ponownego kwitnienia. Zaraz po ich pierwszym kwitnieniu warto lekko skrócić pędy, by pobudzić nowe przyrosty i kolejną falę kwiatów.

Skuteczna walka ze szkodnikami i chorobami 

Latem w ogrodzie nie brakuje też nieproszonych gości. Mszyce, mączniak prawdziwy czy szara pleśń potrafią w kilka dni zniszczyć efekt całotygodniowej pielęgnacji. Wysokie temperatury i wilgoć sprzyjają także rozwojowi chorób grzybowych – takich jak mączniak prawdziwy, rdza czy szara pleśń. Aby nie dopuścić do poważnych szkód, warto działać szybko, skutecznie.

  • Codzienny spacer po ogrodzie i obserwacja to najlepsza profilaktyka. Wczesne zauważenie objawów choroby (plamy, naloty, deformacje liści) czy obecności szkodników pozwala nam reagować zanim problem się rozprzestrzeni. Szczególną uwagę warto zwrócić na spód liści i wierzchołki pędów – to ulubione miejsca mszyc i przędziorków!
  • Unikajmy zbyt gęstego sadzenia, ponieważ ograniczony przepływ powietrza sprzyja rozwojowi grzybów. Dbaj też o regularne usuwanie chorych liści i chwastów, które mogą być źródłem infekcji.
  • Zachęcajmy biedronki, złotooki i ptaki owadożerne do odwiedzenia ogrodu – to naturalni wrogowie wielu szkodników. 
  • Regularne opryski fungicydowe (co 7–10 dni) mogą skutecznie zahamować rozwój chorób bez konieczności sięgania po chemię. Wybierajmy sprawdzone i bezpieczne środki o krótkim okresie karencji i stosujmy je zgodnie z zaleceniami – najlepiej wieczorem, kiedy nie ma już owadów zapylających.

Przygotowanie ogrodu na koniec sezonu

Latem ogród pokazuje nam swoje piękno w pełni, a spędzony w nim czas płynie inaczej. To przecież nasz kawałek ziemi i miejsce, w którego pielęgnację włożyliśmy całe serce i sporo energii. Jednak już pod koniec sierpnia warto zacząć myśleć o zbliżającej się jesieni. Odpowiednie prace wykonane jeszcze w ciepłych dniach ułatwią roślinom wejście w okres przejściowy.

  • Zacznijmy od ogólnego przeglądu – warto usunąć rośliny, które zakończyły wegetację, a z rabat zebrać uschnięte liście, przekwitłe kwiatostany i resztki roślinne. 
  • Byliny, trawy ozdobne i rośliny wieloletnie – na przełomie sierpnia i września warto zasilić nawozami jesiennymi. Wspomagają one drewnienie pędów i przygotowują rośliny do zimowego spoczynku.
  • Pod koniec lata można przyciąć przekwitłe byliny, ale warto zostawić te, które mają ozdobne owoce lub piękne zaschnięte kwiatostany – staną się pokarmem dla ptaków i dekoracją ogrodu w jesiennym okresie.
  • To dobry czas na sadzenie wielu bylin, krzewów oraz cebul kwiatowych które kwitną wiosną (np. tulipanów, narcyzów, szafirków). Warto też przemyśleć, które rośliny dobrze się sprawdziły w tym sezonie, a które wymagają zmiany miejsca lub zastąpienia.
  • W ogrodach warzywnych można zacząć jesienny wysiew poplonów (np. gorczycy, żyta, facelii) oraz zbierać ostatnie plony sezonu. Warto też zadbać o nawiezienie grządek kompostem i zaplanowanie przerwy dla wyjałowionej gleby.

Piękny i zdrowy ogród – lato w pełni! 

Zadbany ogród to szczęśliwy ogród! Jeśli chcemy cieszyć się jego pięknem w pełni, musimy otoczyć go troską. Regularne podlewanie, nawożenie, ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami to tylko niektóre prace, które wykonujemy latem w ogrodzie. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o dbaniu o trawnik! Co prawda nie wszystkie letnie prace ogrodowe należą do najprzyjemniejszych, ale skupmy się na pozytywach. Lato to także czas zbiorów, niezapomniany smak sezonowych, świeżych warzyw i owoców. To kontakt z naturą i miejsce do złapania oddechu i odpoczynku. Zadbajmy o nasz zielony kawałek ziemi, a ogród z pewnością odwdzięczy nam się z nawiązką.