Wiertła do betonu Schmith – przeznaczone do twardych surowców
Wiertła do betonu to narzędzia przeznaczone do wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton, pustaki, granit, marmur, kamienie i cegły. Wiertła widiowe to nieodłączne akcesorium do młotowiertarek i wiertarek udarowych, wraz z którymi stosowane są do wiercenia dziur pod śruby, kołki, elementy montażowe, instalacje elektryczne i hydrauliczne, a także do przeprowadzania innych prac remontowo-budowlanych, przy których wymagane jest wykonanie otworu w ścianie, suficie lub posadzce.
Wiertła węglikowe posiadają rowkowaną konstrukcję, która zapewnia stabilne prowadzenie oraz pomaga w odprowadzaniu urobku i ciepła powstałego podczas wiercenia. Mogą być wyposażone w uchwyt cylindryczny lub uchwyt typu SDS, w wersji Plus lub Max. Profesjonalne wiertła do betonu wyposażone są w ostrza z węglika spiekanego, popularnie nazywane widią, które pomagają w szybkim rozbijaniu wierconego materiału. Najpopularniejszymi typami są wiertła widiowe dwuostrzowe oraz czteroostrzowe, które ułatwiają przewiercenie się przez bardzo twarde materiały budowlane oraz materiały konstrukcyjne, takie jak metalowe zbrojenia.
Rodzaje wierteł do betonu
W budownictwie wykorzystywane jest kilka rodzajów wierteł do wykonywania otworów w twardych materiałach takich jak beton czy kamień. Wiertło do betonu powinno być dobierane w zależności od długości odwiertu, jego średnicy oraz powierzchni na której otwór ma zostać wykonany. Wyróżnia się kilka podstawowych typów tego rodzaju akcesoriów do wiercenia, którymi są:
- Widiowe wiertła do betonu – wykonane są ze stali narzędziowej lub mieszanki stali z kobaltem. Posiadają ostrze z węglika spiekanego, umieszczone na końcu części roboczej, które umożliwia efektywne wiercenia w twardych, zbrojonych materiałach oraz przedłuża żywotność wiertła. Najpopularniejszymi typami wierteł widiowych są wersje dwuostrzowe oraz czteroostrzowe.
- Wiertła diamentowe do betonu – zwane również diamentowymi otwornicami, służą do szybkiego i precyzyjnego wykonywania otworów. Mogą być wykorzystywane do wiercenia w betonie zbrojonym.
- Wiertła udarowe do betonu – przystosowane są do współpracy z elektronarzędziami udarowymi, takimi jak młotowiertarki. Dodatkowa siła udarowa ułatwia przebicie się przez twardy materiał, dzięki czemu wiertła tego rodzaju są często wykorzystywane do wiercenia w granicie.
- Wiertła puszkowe do betonu – posiadają średnicę 68 mm, 72 mm lub 82 mm i przeznaczone są do wiercenia otworów pod puszki instalacji elektrycznej.
- Wiertła koronowe do betonu – wykonane są ze stalowego walca, którego część robocza wykonana jest z nasypu diamentowego lub węglika spiekanego. Wykorzystywane są do wiercenia otworów o dużych średnicach, wymaganych przy niektórych pracach instalatorskich lub serwisowych, takich jak na przykład montaż klimatyzacji. Wiertła koronkowe najczęściej montowane są w profesjonalnych wiertnicach lub dużych i ciężkich młotach udarowych.
- Wiertła klasyczne do betonu – często są wyposażeniem podstawowych zestawów wierteł do użytku domowego. Cechuje je cylindryczny uchwyt. Pozwalają na wykonywanie niewielkich otworów pod kołki, nawet przy pomocy wiertarko-wkrętarki.
Jak wybrać odpowiednie wiertło do twardych materiałów?
Wybierając odpowiedni rodzaj wiertła, warto również zwrócić uwagę na innego jego parametry, które określają żywotność czy szybkość skrawania tego rodzaju narzędzia. Cechy na które warto zwrócić uwagę to:
- Materiał – wiertła mogą być wykonane ze stali węglowej, stali narzędziowej lub mieszaniny stali z kobaltem. Materiał wykonania odpowiada żywotności wiertła oraz jego efektywności podczas wiercenia.
- Rodzaj uchwytu – wiertła do betonu mogą być wyposażone w uchwyt cylindryczny, uchwyt sześciokątny, uchwyt SDS + lub uchwyt SDS MAX. Odpowiednie dobranie rodzaju mocowania do elektronarzędzia jest kluczowe dla jego bezproblemowej i wydajnej pracy.
- Liczba ostrzy – w przypadku wierteł wyposażonych w ostrza z węglika spiekanego, ich liczba odpowiada możliwościom w przewiercaniu twardych materiałów. Wiertła dwuostrzowe świetnie spisują się przy wierceniu płytkich otworów, z kolei wiertła czteroostrzowe lub sześcioostrzowe wykorzystywane są do wykonywania głębokich odwiertów pod kotwy i kotwy chemiczne.
- Średnica – jest to cecha kluczowa dla różnego rodzaju akcesoriów wiertniczych, która określa rozmiar wykonanego przez nie otworu. Średnica standardowych wierteł do betonu mieści się w przedziale pomiędzy 3 mm a 32 mm, większymi rozmiarami charakteryzują się wyłącznie wiertła koronowe.
- Długość – standardowe wiertła do betonu z uchwytem cylindrycznym posiadają zazwyczaj kilka lub kilkanaście centymetrów długości. Wiertła przystosowane do standardu SDS + lub SDS Max mogą posiadać długość nawet 150 cm.
Wiertła do betonu Schmith – do wiercenia w cegle, zbrojonym betonie i kamieniu
Nasze wiertła do twardych materiałów to solidne akcesoria, niezastąpione podczas prac budowlanych i remontowych – w Schmith dbamy o to, aby nasze produkty wyróżniała wysoka żywotność i efektywność. Nasz asortyment wierteł to pewność precyzyjnie i szybko wykonanych otworów.
Postaw na wiertła do betonu Schmith! Zapraszamy do zakupów!